W dniach 22-24.11.2019 odbył się tegoroczny WordCamp Łodź. Jest to konferencja IT, a może bardziej trafne będzie określenie spotkanie społeczności użytkowników i twórców WordPress. WordCamp to warsztaty, prelekcje, spotkania, na których osoby pracujące z WordPress dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem.
Uczestnicy WordCamp to: programiści, projektanci, managerowie, właściciele agencji interaktywnych, blogerzy i jeszcze długo by wymieniać. W tegorocznej edycji było wiele ciekawych prezentacji. Moją uwagę zwróciły cztery, o których chcę napisać kilka słów.
Jak zielona jest Twoja strona?
Pierwsza pt: „Jak zielona jest Twoja strona?”, której autorem jest Krzysztof Dróżdż.Dziś tak dużo mówimy: o ekologi, o samochodach spalinowych, które zanieczyszczają środowisko, segregacji odpadów idp. Taki temat na czasie, o którym dużo się czyta, pisze, mówi również w internecie. Są filmy na Youtube poświecone temu tematowi. Wiele serwisów i stron internetowych. Wszystko to z intencją ochrony naszego środowiska. A czy zastanawiamy się ile energii pochłania używanie przez nas komputerów, urządzeń mobilnych, internetu? Ile potrzeba energii aby działała strona internetowa i towarzysząca temu infrastruktura? Jaki ślad węglowy generuje działające strona internetowa? Na te pytania odpowiada ta prezentacja.
Jak rekrutować (się) i wdrażać nowego programistę do organizacji
Drugą interesującą prelekcję przedstawili Kamil Kawałko i Ignacy Bochiński pt. „Jak rekrutować (się) i wdrażać nowego programistę do organizacji.”Często widzimy reklamy mówiące „Jak chcesz zmienić swoje życie zawodowe, to zostań programistą. Zmień swoje kwalifikacje. Ukończ kurs programowania. Będziesz świetnie zarabiał itp”.
Czy aby napewno tak jest? Jak przygotowują wspomniane szkoły i kursy programowania swoich absolwentów do pierwszej pracy? A patrząc z drugiej strony, co na to firmy które mają zatrudniać te osoby do pierwszej pracy? Czy każdy może zostać programistą?
Ta prezentacja jest doskonałym wprowadzeniem do szerszej dyskusji związanej z kształceniem nowych programistów, których rynek pracy potrzebuje.
O alchemii, matematyce i typografii w WordPressie, czyli kiedy Au=1,6180339887…
Kolejna prezentacja, która zwróciła moją uwagę to „O alchemii, matematyce i typografii w WordPressie, czyli kiedy Au=1,6180339887…” Marcina Andrzejewskiego.
Marcin porusza istotny temat typografii na stronach internetowych. Wydawać by się mogło, że to prosta wręcz banalna sprawa. Nic bardziej mylnego. O tym wiedzą doświadczeni projektanci. „Dlaczego niektóre teksty są po prostu ładne i czytelne a inne nie?”. Na to pytanie znajdziecie odpowiedź w tej prezentacji wraz z kilkoma matematycznymi przepisami ułatwiającymi pracę.
Znowu włamali mi się na WordPressa!
Czwarta prezentacja, „Znowu włamali mi się na WordPressa!” – Kamila Porembińskiego. Temat można powiedzieć klasyk, który powinien być systematycznie powtarzany dla wszystkich, którzy mają strony internetowe lub je obsługują. Jak często osoby zamawiające stronę uważają, że bezpieczeństwo i profesjonalna obsługa stron internetowych to niepotrzebny wydatek, zbędny koszt? Tu możemy sobie zadać pytanie: kiedy zrozumiemy że bezpieczeństwo jest istotne? Czy musimy czekać do momentu aż ktoś się włamie na naszą stronę internetową, abyśmy przestali lekceważyć temat bezpieczeństwa?
Nie mam zamiaru opowiadać całego WordCampa, tam po prostu warto być.
Następny WordCamp już w 2020 roku, polecam.